Élettani és Biokémiai Tanszék    
 
 
Hallgatók pontjai
Órarend
Előadások
Gyakorlatok
Csoportbeosztás
Felkészülés
» Gyakorlatok menete
Gyakorlatok teljesítése
Pótgyakorlat
Letölthető anyagok
ütemezés
Követelményrendszer
Kollokvium
Hallgatói lecke
Tudományos diákkör
Home » Oktatás » Élettan – állatorvos » Gyakorlatok » Gyakorlatok menete

A gyakorlatok menete

A gyakorlatokon a fehér köpeny használata kötelező! Köpenyt nem áll módunkban biztosítani, azt mindenkinek magának kell hoznia. A kabátokat és táskájukat az előtér erre kijelölt szekrényeiben helyezzék el. Munkahelyükre vigyék magukkal a gyakorlati jegyzetet és az írószert is. Hiányos felszereléssel rendelkező (nincs köpenye, gyakorlati jegyzete, jegyzete régi vagy kitöltött) hallgatók a gyakorlaton nem vehetnek részt.

A gyakorlat a belépőtesztek megírásával kezdődik. Minden gyakorlaton egy 10 kérdésből álló belépőtesztet írnak. A kisteszt megírásának időtartama 5 perc. Az a hallgató, aki lekési a belépőtesztet, a gyakorlaton nem vehet részt.

A belépőteszt befejezése után a gyakorlatvezető ismerteti a gyakorlati feladatokat, bemutatja a feladat elvégzéséhez szükséges műszereket, és azok használatát. Ekkor nyílik mód a tananyaggal kapcsolatos kérdéseik megbeszélésére is.

Ezután a csoport a közös, bemutató jellegű feladatokat végzi el a gyakorlatvezető irányításával. Ez lehet a gyakorlathoz kapcsolódó videofelvételek megtekintése, vagy egyes műszerek bemutatása.

A következő szakaszban a hallgatók a munkaasztalukon, a gyakorlati jegyzet útmutatása alapján egyénileg, vagy esetenként szomszédjukkal közösen elvégzik a kijelölt feladatokat. Fontos, hogy a kísérletek elvégzése előtt alaposan áttanulmányozzák, még egyszer megfogalmazzák magukban, vagy társaikkal közösen azokat a kérdéseket, amelyekre a kísérletek alapján választ keresnek. A gyakorlati jegyzet kitöltésénél ügyeljenek arra, hogy a mérések, megfigyelések eredményeit rögzítsék. A gyakorlat végén a gyakorlatvezető értékeli és megbeszéli a hallgatókkal az eredményeket, majd ellenőrzi a gyakorlati jegyzet eredménytáblázatainak kitöltését.

A gyakorlat a munkahelyek rendberakásával fejeződik be. Mivel a gyakorlat során a hallgatók korszerű, nagy értékű kézi műszerekkel, elektronikus berendezésekkel dolgoznak, kérjük, ne mulasszák el azokat a gyakorlat befejezése előtt rendbe tenni, és a gyakorlaton segédkező asszisztensnek átadni.

Célunk az elméleti tudás elmélyítése mellett egyrészt a manualitás fejlesztése, másrészt, hogy bepillantást nyújtsunk az élettani kísérletes munkába. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy működőképes szerveket, szöveteket használjunk fel, amelyeket az ezekre a célokra tenyésztett kísérleti állatokból altatás alatt, vagy túlaltatás után nyerhetünk. Ennek során a jelenleg érvényes új állatvédelmi- és etikai normáknak megfelelően járunk el, továbbá maximálisan érvényesítjük az Európai Unió által támogatott "3R"- (Reduction, Refinement, Replacement) elvet, és csak a minimálisan szükséges számú állatot használjuk fel. Az állatkísérleteket a Budapest Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás és a Kar Munkahelyi Állatkísérleti Bizottsága engedélyével hajtjuk végre.

Felhívjuk hallgatóink figyelmét, hogy az állatkísérleteket a gyakorlatok során manuálisan, a kísérletben aktívan közreműködve is el kell végezniük, különben a gyakorlatukat nem tudjuk elfogadni.